16 Čiernobiela obrazovka a jej pomocné obvody
Čiernobiela obrazovka a jej pomocné obvody
Obrazovka = vákuová elektrónka, kde elektróny emitované katódou sú urýchlené napätím vn, dopadajú na luminofor a ten prijatú energiu vyžaruje ako svetlo.
V hrdle je elektrónové delo - je to nepriamo žeravená katóda s predpätím +100 V, riadiaca elektróda G1 s napätím -20 aţ +50 V (zmenou sa reguluje jas), G2 s napätím 300 - 400 V. G1+ G2 = prvá clonková šošovka, ktorej úlohou je vytvoriť zväzok elektrónov s minimálnym prierezom. Druhá -unipotenciálna šošovka G3, G4, G5 zaostruje zväzok elektrónov do najmenšieho bodu na tienidle obrazovky.
Na vnútornej strane tienidla je hliníkový povlak, ktorý zväčšuje jas tienidla tým, že odráţa svetlo smerom von z obrazovky.
Obrazovka je napájaná jednosmernými a impulzovými signálmi takto: žeravenie katódy obrazovky je pripojené na osobitné vinutie riadkového výstupného transformátora. Katóda je priamo pripojená na kolektor obrazového zosilňovača. Na riadiacu elektródu sa okrem jednosmerného napätia na reguláciu jasu privádzajú riadkové a snímkové impulzy spätného behu, ktoré zhášajú obrazovku pri spätných behoch. Riadkové vychyľovacie cievky majú sedlový tvar a sú umiestnené tak, aby ich os bola v zvislom smere.
Farebná obrazovka
Má tri elektrónové delá, tri rôznofarebne žiariace tienidlá v jednej sklennej banke. Lúče sú vychyľované magnetickým poľom vychyľovacích cievok. Podľa konštrukcie poznáme obrazovky :
1. Delta
Tri delá sú umiestnené vo vrcholoch rovnostranného trojuholníka. Luminofory majú okrúhly tvar a sú tak isto usporiadané.
Týchto trojíc luminoforov je 400 000, a toľko je aj otvorov v deliacej maske umiestnenej pred tienidlom. Tri lúče dopadajú na masku a zasahujú príslušné svoje luminofory - na maske sa musia prekrývať, za maskou sa rozbiehajú a každý zasiahne príslušný luminofor. Ak by to tak nebolo, bola by narušená čistota farieb. Tá sa posudzuje pri zapnutom červenom lúči. V strede tienidla sa čistota farieb nastavuje krúžkami čistoty farieb na hrdle obrazovky, na okrajoch polohou vychyľovacích
cievok. Zbiehanie lúčov (tzv. konvergenciu) poznáme:
- statickú = v strede tienidla - nastavuje sa konvergenčnými krúžkami na hrdle obrazovky
- dymanickú = všade inde na tienidle. Problém je v tom, ţe polomer obrazovky a lúčov je rôzny. Preto konvergenčná jednotka má nielen krúžky, ale aj elektromagnety - cievky na nastavenie dynamickej konvergencie.
Výhody obrazovky Delta: veľká farebná rozlišovacia schopnosť. Nevýhodami ja malý jas, kontrast, pri premiestnení sa zmení magnetické pole Zeme a to by ovplyvnilo čistotu farieb, preto sa tieni magnetickým krytom a cievkou samočinného odmagnetizovania, ktorá po zapnutí tento kryt vždy odmagnetizuje. Dnes sa používa len v meracej technike a ako monitory
2. In line
Elektrónové delá sú v jednej vodorovnej rovine v poradí BGR pri pohľade od hrdla obrazovky zľava. Krajné delá sú mierne sklonené do zbiehavého smeru, aby sa lúče pretínali na tieniacej maske. Tá má obdĺžnikové otvory, dlhšou hranou v zvislom smere a luminofory sú zvislé pásiky nanesené v trojiciach vedľa seba. Platia tie isté požiadavky na čistotu farieb a konvergenciu.
Výhody: väčší jas, lepšia a stabilnejšia konvergencia (niektoré obrazovky sú samokonvergenčné), neovplyvňuje ich magnetické pole Zeme.
Vyrábajú sa v prevedení FST (Flat Sqare Tube) – plochá obrazovka nie je úplne plochá, tvorí povrch gule s obrovským polomerom. SuperFST je vylepšená - polomer gule je ešte väčší, takže obrazovka je úplne plochá. Tvarom spredu sú už úplne pravouhlé.
3. Trinitron
Jedno delo vystreľuje 3 lúče, luminofory sú pásiky cez celú obrazovku. Maska má tvar mriežky so zvislými medzerami hrúbky 0,1 mm. Je to veľmi tenký plech, ktorý musí byť vystužený, aby mechanicky nekmital.
Výhody: veľký jas a samokonvergencia v zvislom smere, nevýhodou je tu väčšia hmotnosť.
Tienidlo je ploché vo vertikálnom smere, je to povrch valca veľkého polomeru. Vyhotovuje sa vo verzii Black – vypnutá obrazovka je čierna, sklo je tmavé. Tak sa dosiahne vysoký kontrast i za denného svetla.
Za účelom zlepšenia sa používajú aj digitálne obvody, kde sa analógový obrazový signál 50Hz digitalizuje, uloží sa do pamäte z ktorej sa 2x tak rýchlo číta a aj zobrazuje - 100Hz obraz nebliká.
Monitor LCD alebo LCD panel je monitor, ktorého zobrazovacím prvkom je displej z tekutých kryštálov. Zobrazovacia časť LCD monitora je zložená z kvapalných kryštálov a ich ovládacích elektród na nosiči, polarizačných filtrov a zdroja svetla.
-umožňujú dynamické riadenie jasu jednotlivých bodov-umožňuje zobraziť aj rýchlo sa pohybujúci farebný obraz.
-obraz sa skladá z farebných alebo monochromatických bodov zoradených pred zdrojom svetla
-Zdrojom svetla LCD displeja je pasívna reflexná vrstva umiestnená za displejom, ktorá odráža svetlo dopadajúce na displej, alebo aktívna biela rozptylná plocha zozadu osvetlená výbojkou (obvykle dve trubice uložené po stranách displeja), alebo radom bielych LED diód
-Každý bod (pixel) LCD displeja sa skladá z molekúl kvapalných (tekutých) kryštálov, ktoré sú umiestnené medzi dvoma priehľadnými elektródami. Nad a pod elektródami sa nachádzajú polarizačné filtre. Zadná stena je rovnomerne osvetlená pasívnym zdrojom svetla - neónovými trubicami, LED a pod. Filtre a natočenie molekúl kvapalných kryštálov (bez napätia sú molekuly v tzv. chaotickom stave) spôsobujú, že svetlo zo zdroja neprejde cez LCD vrstvu. Privedením napätia na elektródy sa tekuté kryštály natočia do špirálovej štruktúry tak, že rotujúce svetlo prejde cez polarizačný filter a LCD bod sa javí ako priehľadný. V okamihu pustenia elektrického prúdu do elektród sú molekuly kvapalného kryštálu ťahané rovnomerne s elektrickým poľom, čo znižuje rotáciu vstupujúceho svetla. Ak nie sú kryštály natočené vôbec, prechádzajúce svetlo bude polarizované kolmo k druhému filtru, a svetlo bude teda blokované a bod sa javí ako tmavý. Pomocou natočenia kryštálov je teda možné riadiť množstvo svetla prechádzajúce bodom, a teda jas bodu.
Parametre:
-
uhlopriečka.
-
Rozlíšenie
-
doba odozvy (čas za ktorý prejde pixel z úplne svetlého do úplne tmavého stavu a späť). Maximálna prípustná hodnota je 20 ms
-
Typ displeja (pasívny, alebo aktívny)
-
Pozorovací uhol (obraz nie je plne viditeľný z každého uhla.-typicky 120°
-
kontrast
-
Vybavenosť
výhody je úspora miesta, stabilný obraz nízka spotreba elektrickej energie, žiadne negatívne žiarenie, ostrý obraz a nízka váha. LCD panely majú dlhú životnosť, väčšina ich parametrov sa v čase prakticky nemení.
Nevýhody:obrazovka funguje ostro len v tzv. natívnom rozlíšení, možnosť (chybný subpixel. časové oneskorenie, tepelná závislosť
Plazmová obrazovka je typ plochej obrazovky, ktorá sa bežne používa vo veľkých televíznych obrazovkách, obyčajne nad 37 palcov alebo 940 mm. Je tvorená množstvom malých buniek medzi dvoma sklenými panelmi, ktoré obsahujú zmes vzácnych plynov. Plyn v bunkách je elektricky nabíjaný na plazmu, ktorá potom excituje luminofory na emitáciu svetla. Plazmové obrazovky sa často nesprávne zamieňajú s LCD obrazovkami, ktoré vyzerajú podobne, ale pracujú na úplne inom princípe.
Jednocestný usmerňovač
-je tvorený 1 diódou
-usmerňuje vždy 1 polvlnu striedavého napätia
-lacný, jednoduchý
-vysoké zvlnenie
výhody dvojcestného usmerňovača
-menšie zvlnenie,...