17 Družicová TV
Družicová TV
Geostacionárna družica alebo iba stacionárna družica je umelá družica obiehajúca okolo Zeme s nulovým sklonom k rovníku, synchrónne s rotáciou Zeme, t. j. za 24 h. Výška geostacionárnej dráhy nad Zemou je 35 786 km. Vzhľadom na rušivé pôsobenie gravitačných síl Slnka, Mesiaca a nepravidelností v gravitačnom poli Zeme vykonáva geostacionárna družica na oblohe pohyb podobný číslu 8. Na udržanie jej polohy nad daným miestom na Zemi treba korigovať jej dráhu malým raketovým pohonom. Geostacionárne družice sa využívajú najmä ako telekomunikačné družice.
Pri priamom (individuálnom) príjme sa vnútorná jednotka (satelitný prijímač) zaraďuje bezprostredne pred TVP. Jej úlohou je ďalej signál frekvenčne transponovať (presunúť) na príjem do pásma VHF alebo UHF a pritom zmeniť frekvenčnú moduláciu obrazu (s ktorou bol satelitný signál vyslaný na zem) na moduláciu amplitúdovú (AM) v ktorej ju očakáva TVP. Ako z obrázka vidíme, na jej vstupe je pásmová priepusť so zosilňovačom, ktorá sa prelaďuje spolu s 2.oscilátorom, aby sme na výstupe druhého zmiešavača dostali signál s konštantnou druhou medzifrekvenciou v okolí pásma 140 MHz. Signál sa ďalej demoduluje frekvenčným (kmitočtovým) demodulátorom, aby sme obraz zbavili frekvenčnej modulácie. Tu ho už možno odoberať do AV vstupu TVP. Ďalej nasleduje jeho remodulácia v AM modulátore na nosný signál nachádzajúci sa v pásme VHF alebo UHF. Je však možná aj iná jeho koncová alternatíva. Ak je TVP vybavený AV (Audio-Video) vstupom prepojíme ho SCART konektorom ešte pred remoduláciou, čím obraz získa na akosti (neuplatnia sa prípadné možné skreslenie na jeho AM ceste).
Pri nepriamom príjme sa vnútorná jednotka líši tým, že nemá preladiteľný oscilátor, ale každý prijímaný signál za rozbočovačom sa spracúva samostatne v druhej zmiešavacej jednotke (koľko sa prijíma kanálov, toľko je 2.zmiešavačov a oscilátorov). Po remodulácii sa kanály frekvenčným multiplexom zoskupia v združovači a vedú káblami k TV prijímačom.
Klopné obvody
-tranzistor pracuje ako spínač
-pracuje v oblasti nasýtenia(otvorený) alebo zatvorený.
-UB,UC,UE môžeme v oblasti nasýtenia považovať za nulové; tranzistor predstavuje uzol- velkosť prúdu tečúceho tranzistorom je určený podielom napájacieho napätia a odporu kolektorového obvodu
Bistabilné klopné obvody podla spôsobu cinnosti delíme na:
1)Asynchrónne obvody:
-
NOR klopné obvody (R-S)
-
NAND klopné obvody (R-S)
2)Synchrónne klopné obvody:
• hodinami riadené klopné obvody (R-S-T)
-
J-K klopné obvody
-
D klopné obvody
3)Hranami riadené klopné obvody:
-
J-K klopné obvody riadené jednou hranou
-
J-K klopné obvody riadené dvomi hranami (J-K MS klopné obvody)
-sa môže nachádzať v jednom z dvoch stabilných stavov. Vstupmi obvodu je možné ho medzi týmito stavmi ľubovoľne preklápať.
Tento typ preklápacieho obvodu slúži ako základ registrov, statických pamätí, čítačov a deličiek kmitočtu
Astabilný preklápací obvod (skr. AKO) alebo multivibrátor nemá žiaden stabilný stav a neustále sa preklápa medzi dvoma nestabilnými stavmi.
Doby, po ktoré obvod zotrváva v jednotlivých stavoch (a tým aj frekvencia a strieda generovaného signálu) sú v najjednoduchšom prípade definované časovými konštantami RC obvodov, zložených z rezistoru a kondenzátora (na obr. vpravo sú to R2-C1, R3-C2). Preklápací obvod môže byť symetrický (rovnaké časové konštanty pre oba stavy, AKO generuje pravouhlé impulzy so striedou 1:1) alebo asymetrický (strieda iná než 1:1). V prípade vyšších nárokov na stabilitu frekvencie je možné v obvode spätnej väzby preklápacieho obvodu použiť kryštálový výbrus.
Tento typ preklápacieho obvodu sa používa napr. ako generátor impulzov.
Monostabilný preklápací obvod (skr. MKO) má jeden stabilný stav, z ktorého je možné ho vstupom preklopiť do nestabilného stavu. Obvod sa sám po určitom čase preklopí naspäť do stabilného stavu.
Oneskorenie je zvyčajne definované časovou konštantou RC obvodu, zloženého z rezistoru a kondenzátora (na obr. vpravo je to R2-C1). Po preklopení obvodu do nestabilného stavu sa kondenzátor začne cez rezistor nabíjať a po dosiahnutí určitého prahového napätia sa obvod preklopí späť do stabilného stavu, kondenzátor sa vybije a celý proces sa môže zopakovať.
Tento typ obvodu sa využíva napr. ako oneskorovací obvod (typický príklad: ošetrenie zákmitov pri stlačení mechanického spínača) alebo časovač.