Istenie obvodov, bezkointaktne spinace
Elektronické spínače
-
diódové
-
tranzistorové
-
tyristorové
Dióda ako spínač
-vlastnosť vyplýva z princípu funkcie diódy- ak je na katóde kladné a na anóde záporné napätie dióda je uzavretá, tj. netečie ňou takmer žiadny prúd
-v tomto stave sa dióda správa ako rozopnutý spínač
-prekročenie záverného napätia diódy zväčša znamená jej zničenie
-ak je na katóde záporné a na anóde kladné napätie dióda je otvorená, tj. nie je na ňej takmer žiadny úbytok napätia (okolo 0,5V)
-v tomto stave sa dióda správa ako zopnutý spínač
- prekročenie priepustného prúdu diódy zväčša znamená jej zničenie
Bipolárny tranzistor ako spínač
-trojvrstvová polovodičová súčiastka
-2 typy NPN a PNP
- pri prúde IB=0 je ICmin a UCE čo zodpovedá stavu vypnuté
-pri určitej hodnote IB je IC veľké a UCE minimálne ciže zodpovedajúce stavu zopnuté
- k zopnutiu tranzistora stačí aj malé napätie (okolo 1V )privedené na bázu tranzistora
-môže spínať kapacitnú, indukčnú aj odporovú záťaž
Tyristor ako spínač
- na pochopenie ako funguje toto spínanie treba poznať princíp funkcie tyristora
-štvorvsrstvá polovodičová súčiastka s 3 PN prechodmi
Na jednu z vnútorných oblastí tyristora napr. s vodivosťou P sa pripevní elektróda. Prúdom, privádzaným do tejto oblasti možno ovplyvňovať spínací proces tyristora. Oblasť s elektródou G sa nazýva ovládacia elektróda a tyristor s ovládacou elektródou P sa označuje ako PNPN. Jeho schematická štruktúra a normalizovaná značka sú znázornené na obrázku.
Predpokladajme, že medzi hlavné vývody tyristora A (anóda) a K (katóda) pripojíme napätie v priamom smere, t. j. anóda bude kladnejšia ako katóda. Priechody J1 a J3 sú polarizované v priamom smere, priechod J2 je uzavretý a tyristorom prechádza len jeho záverný prúd. Tyristor je v blokovacom stave. Pretože do ovládacej elektródy neprivádzame prúd IG (IG = 0), závisí len od vlastností priechodu J2, kedy tyristor zopne. Stane sa tak v okamihu, keď napätie na tyristore dosiahne hodnotu spínacieho napätia UBO. Nastáva nedeštruktívny prieraz priechodu J2, sprevádzaný prudkým vzrastom prúdu a súčasným poklesom napätia UBO
Tyristor ako spínač prešiel do priepustného stavu.
Ak privedieme do ovládacej elektródy prúd IG, zväčší sa koncentrácia nosičov v oblasti uzavretého priechodu J2, a prieraz priechodu nastane pri nižšom napätí, než je napätie UBO. Čím väčší je ovládací prúd IG, tým menšie je spínacie napätie tyristora. .
Časť charakteristiky, ktorá zodpovedá priepustnému stavu tyristora, je spoločná pre celú sústavu a priepustný prúd tyristora nezávisí od prúdu ovládacej elektródy IG. To znamená, že ihneď po zopnutí prestáva ovládacia elektróda vplývať na ďalší proces v tyristore. Pri bežných tyristoroch nemožno tyristor zablokovať ani zmenšením alebo prerušením ovládacieho prúdu. Tyristor sa vypne len privedením záporného prúdu do ovládacej elektródy alebo zmenšením priepustného prúdu pod hodnotu prídržného prúdu IH (napr. prerušením obvodu, alebo uvedením tyristora do záverného stavu komutáciou pripojeného napätia).
Dôležitými veličinami tyristora ako spínača sú spínací a vypínací čas. Spínací čas ton je čas, ktorý uplynie od okamihu pripojenia napätia na tyristor do okamihu, kedy tyristorom začne tiecť ustálený prúd. Vypínací čas toff je časový interval medzi okamihom, keď sa preruší prúd tyristora a okamihom, keď sa obnoví (menovitý) blokovací stav tyristora. V prípade, že priepustné napätie na tyristore začne opäť vzrastať pred uplynutím vypínacieho času, tyristor predčasne zopne pri nižšom napätí, než aké zodpovedá charakteristickej hodnote blokovacieho napätia pre určitý prúd IG.
Velkosť napätia, pri ktorom tyristor skutočne zopne, závisí aj od rýchlosti, s akou napätie, pripojené na svorky tyristora, vzrastá na hodnotu napätia UBO. Od určitej kritickej rýchlosti SU = dUD/dt, ktorú nazývame kritickou strmosťou rastu blokovacieho napätia, je spínacie napätie menšie ako napätie UB (pri určitom prúde Ib). Hodnota spínacieho napätia je tým menšia, čím väčšia je kritická rýchlosť SU Príčinou tohto javu je kapacitný prúd, ktorý pri týchto rýchlych zmenách vzniká v štruktúre tyristora a má podobný vplyv na spínacie napätie ako ovládací prúd. Kritickou strmosťou pri niektorých tyristoroch je už hodnota 10-1 V/ms, moderné tyristory dosahujú hodnotu strmosti až 102 V/ms.
Tyristor, ktorý má na vnútornú oblasť s vodivosťou N pripojenú ovládaciu elektródu, označuje sa ako tyristor NPNP. Ovláda sa záporným prúdom, privádzaným do ovládacej elektródy. Vnútorné procesy prebiehajú rovnako ako pri tyristore PNPN. Tyristory NPNP u nás nevyrábame.
Použitie tyristorov: ovládané spínače v jednosmerných obvodoch, ovládané usmerňovače v obvodoch striedavého prúdu.
ISTENIE ELEKTRICKÝCH OBVODOV
v užšom slova zmysle istenie elektrického obvodu znamená voči elektrickým parametrom
-prúdovému preťaženiu: dlhodobé miernejšie zvýšenie menovitého prúdu nad určenú dovolenú hodnotu
-skratu: rýchle mnohonásobné zvýšenie menovitého prúdu, pri ktorom obyčajne dochádza k nevratným javom
istenie spotrebiteľskej siete
Istí sa pomocou ističov, poistiek a chráničov.
V podstate ide o ochranu samočinným odpojením napájania- odpojenie chybnej časti zariadenia vrátane napájania predradeným istiacim prvkom v dôsledku prekročenia vypínacieho poruchového prúdu v ochrannom obvode tak aby bol na neživých častiach časovo obmedzený výskyt dotykového napätia nad 50V striedavých alebo 120V jednosmerných. Pri napätí 230V voči zemi je stanovený na 0,4s.
-ochranný obvod je impedancia slučky ktorú súčtom tvoria:
-zdroj napájania
-pracovny vodič k miestu poruchy
-ochranný vodíč medzi miestom napájania a porochou
-prechodové odpory spojov
V SIETI TN SÚ TIETO PODMIENKY:
- všetký vodiče sa musia uzemniť prostredníctvom ochranných vodičov na príslušnom mieste