Fyzikálne jednotky a SI sústava 2.časť
SÚISTAVA SI
Medzinárodný systém jednotiek (SI z francúzskeho Système international d'unités) je oficiálnou sústavou meracích jednotiek vo väčšine krajín. Táto sústava bola zavedená v roku 1960 a je široko používaná vo vede a vo väčšine aspektov každodenného života.
V roku 2019 došlo k dôležitej aktualizácii sústavy SI, v rámci ktorej boli hodnoty niekoľkých fyzikálnych konštánt (takých ako Planckova konštanta alebo elementárny náboj) prijaté ako presne stanovené. V dôsledku toho sa zmenili definície kilogramu, ampéra, kelvina a mólu tak, aby boli ich základom, namiesto fyzikálnych objektov alebo výsledkov experimentov, práve tieto fyzikálne konštanty. Tento problém sa týkal napr. kilogramu, ktorého štandard bol roky prechovávaný vo Francúzsku.
Medzinárodná sústava jednotiek je pre vedu a techniku mimoriadne dôležitá, nakoľko zabezpečuje globálnu konzistentnosť a presnosť meraní. To platí aj pre Veľkú Britániu a Spojené štáty americké, kde sa používajú tzv. imperiálne jednotky. Kvôli presnosti a ľahkému prevodu je teraz celá imperiálna sústava definovaná pomocou systému SI – napríklad 1 stopa je 0,3048 m.
Medzinárodne garantuje definície jednotiek a uchovanie etalónov Medzinárodnýúrad pre miery a váhy v Sèvres vo Francúzsku. Na Slovensku je to Slovenský metroélogický ústav. Jednotky, ktoré je možné na Slovensku používať, vrátane jednotiek SI, sú definované Vyhláškou Úradu pre normalizáciu, metrológia a skúšobníctvo SR č. 173/2018 Z.z. o zákonných meracích jednotkách.